Lean-Agile tootmisjuhtimise koolituse raamistik
Minu mõistes on Lean-Agile tootmisjuhtimine lähenemine, mis ühendab minu kogemuse põhise tõlgenduse operatsioonide juhtimisest, süsteemse juhtimisest, Lean Manufacturing’ust ja Agiilsetest põhimõtetest.
Lähenemine keskendub olukorrast, vajadusest ja võimalustest tulenevale targale ja teadlikule valikule. Panustab eelkõige tootlikkuse parandamisele. Tootlikkust toetab õige ressursi efektiivsuse suurendamine, ebamõistlike kulude vähendamine ja kokkulepitud kvaliteedi parandamine.
Lean-Agile tootmisjuhtimine hõlmab mitmeid tööriistu ja meetodeid. Mõned neist 5S, KanBan, Kaizen, Hoshin, PDCA jne. Need tööriistad aitavad ettevõtetel paremini planeerida, hallata ja jälgida oma tootmisvoogu, tagades samal ajal kvaliteetsed tooted ja teenused. Tööriistu, rakendusi, lähenemisi on palju teisi.
Pane tähele! Me ei pea ilmtingimata kasutama LEAN-i.
Panen Teid mõtlema ja annan Teile teadmised, kuidas valida vastavalt soovitud kalasaagile kalastamiskoht, õng, lant või vajadusel erirakendus. Eesmärk on anda enamat õngest!
Koolitust läbivad teemad
Lisaks programmis loetletud teemadele sisaldab koolitus ja koolitusmaterjalid läbivalt järgmiseid aspekte, teemasid ja raamistikku:
- Tootmisettevõtte ja teenindusettevõtte protsesside juhtimise sarnasus. Ka lillemüük, pangateenus on tootmisprotsess, kus vajame asendiplaani, töökohakorraldust, varude planeerimist, jms.
- Võtmevaldkonnad ettevõttes – turundus, finants, tootmine ja arendus.
- Organisatsiooni eesmärkide sidusus tootmiskorraldusega, visiooni, missiooni, väärtuste ja strateegiaga.
- Tootmisettevõtte olemus toodete või teenuste loomise vaates – tootmisettevõte on laiem mõiste, kui esialgu meile tundub.
- Tootmise ettevalmistamine ja rakendamine – tehnoloogiliselt, organisatsiooniliselt, eelarvestuslikult ja normatiivselt.
- Tootmissüsteemide disain ja rakendamine alates tootedisainist – oluline alustala tootmisprotsessile.
- Tootmisjuhtimine ja juhtimisfunktsioonid – planeerimine, organiseerimine, mehitamine ja kontroll.
- Juhtimise objektid – inimesed, raha, materjalid ja seadmed ning juhtimise tasemed ettevõttes ja tootmisettevõttes.
- Ettevõtte juhi ja tootmisjuhi juhtimisfunktsioonide kasutamine.
- Tootmisjuht ja spetsiifilisi strateegiaid, et tagada tõhus tootmine.
- Tootmise strateegiad – kvaliteedi tagamine, kulude vähendamine, efektiivsuse suurendamine ja innovatsiooni edendamine. Jms.
- Tootmisprotsessi juhtimine üks olulisemaid juhtimistegevusi tootmisettevõtte tegevuses.
- Tootmisprotsess, põhi- ja abiprotsess.
- Tootmisprotsessi kuulgemisviisid – projektipõhine, järjestikuline, parallelne ehk samaaegne ja paindlik.
- Tootmisvahendite ja töökohtade asendiplaan on oluline osa tootmise planeerimises. Erinevaid tootmise liigendamise viisid. Staadiumid.
- Tootmise sisendid ja väljundid erinevatel tasanditel, struktureer vastavalt organisatsiooni vajadustele.
Tootmiskorralduse alustalad
- Tootmiskorralduse alustalad – tööjaotus, töökorraldus ja tootmisplaan, kalenderplaan.
- Rütmilisus, taktaeg mõistena tootmise dirigeerimisel, planeerimisel, juhtimisel. Kuidas takt aitab tagada tootmise tasakaalu ja kõrget tulemuslikkust.
- Töökohakorralduse roll tootmise planeerimises. Töökeskkonna kujundamine, tööaja planeerimine ja töötajate koolitamine.
- Tootmistsükli lühendamine – kõige tähtsam eesmärk tootmisettevõttes. Kuidas see siis vähendab kulusid ja suurendab efektiivsust?
- Toote koostamise skeem, toote osaloetelu (BOM) planeerimises, liigendamises. Kuidas siduda organisatsiooni struktuuri ja tootmisprotsessi juhtimisega.
- Tootmisvõimsus teoorias ja praktikas – masintund, inimtund ja seadmete tööajafondi arvutamine.
- Varude haldamine tootmisettevõtte tegevuses. Hõlmab materjalide, pooltoodete ja valmistoodete haldamist.
- Tootlikkuse mõiste tootmisettevõtte tulemuslikkuse hindamisel.
- Inimeste motivatsioon ja tegevuse, suhtumise stimuleerimine tootmisorganisatsioonis. Kuidas on võimalik parandada töötajate tulemuslikkust.
- Tööohutus ja turvalisus tootmisettevõttes ja tootedisainis.
- Kvaliteedi kontrollimine ja kvaliteedijuhtimissüsteemid tootmisettevõtte tegevuses.
- Räägin eesti keeles ja lihtsa talupoja näidete baasil Toon näiteid järgmistest filosoofiatest, abivahenditest, meetmetest: Lean Manufacturing, 7 raiskamist, Six Sigma, DMAIC, DFT, KanBan, TQM, 5 Miksi, 5S, PokaYoke, Kaizen, SPC, JIT, PDCA, SMED ja Value Stream Mapping, jpm. Asjast ei pea rääkima võõrkeeles, aga teada võiks.
- Tootmise planeerimine ja kontroll. Üldplaneerimine, keskplaneerimine ja operatiivne planeerimine.
- Aggregate planning & master planning praktikas.
- Pudelikaela mõiste ettevõtte võimekuses, tootmise planeerimises ning tootmiskorralduses üldiselt. Lihtne roll operatsioonide juhtimises.
- Võtmemõõdikud ettevõttes ja tootmises, juhi toas ja operaatori laual – hõlmavad erinevaid aspekte nagu kvaliteet, efektiivsus, kulud jne.
- Motivatsiooni- ja tulemustasustamissüsteemide praktikaid.
Kohtumiseni!